browser warning text

Sünnisõnad

"Sünnisõnad" on Von Krahli Teatri, Nargen Opera ja Nargenfestivali koostöös valmiv muusikaline lavastus, millega dirigent Tõnu Kaljuste ja lavastaja Peeter Jalakas jätkavad Veljo Tormise muusikale põhinevate suurvormide tsüklit.

"Sünnisõnad" etendub 2017. aasta augustis kuuel korral!

Muusika autor: VELJO TORMIS
Lavastaja: PEETER JALAKAS
Muusikaline juht: TÕNU KALJUSTE
Seaded: TÕNU KÕRVITS
Kunstnikud: KÄRT OJAVEE ja EDITH KARLSON
Lavakujundus: PEETER JALAKAS, ENAR TARMO, KÄRT OJAVEE ja EDITH KARLSON
Videokunstnikud: EMER VÄRK ja MIKK-MAIT KIVI
Koreograafia: SIMONA ORINSKA, PEETER JALAKAS ja TRUPP
Graafiline kujundus: MARGUS TAMM
Tehnilised lahendused: ENAR TARMO ja RINAL KODASMA
Valgus: ROMMI RUTTAS, ALLAN RÄIM
Heli: HAAR TAMMIK

Laval: Eesti Rahvusmeeskoor, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Viljandi Drumlab (SILVER ULVIK, FRANCOIS ARCHANJO, URMAS PITSI, SIIM KOPPEL) runolaulja ILONA KORHONEN (Soome), SIMONA ORINSKA (Läti), IEVA PUTNINA (Läti), RAGNE VEENSALU, OTT KARTAU, IVO REINOK, JAAN VÄÄRT ja TAAVI EELMAA.

Tekstid: TIINA TAURAITE, ERKI LAUR, TAAVI EELMAA, RAGNE VEENSALU, OTT KARTAU, IVO REINOK

Tallinna Kammerorkester (lindilt)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (lindilt – "Sünnisõnad")

KRISTI MÜHLING (kandled, lindilt)
ELISA HUOVINEN (muusikajuhi assistent)
REIGO AHVEN, Viljandi Drumlabi maaletooja

Tehniline teostus: KRISTIINA PRAKS, ENAR TARMO, RINALD KODASMA, JÜRGEN REISMAA, ALEKSANDER SPROHGIS, MIHHAIL MAKOŠIN

Produktsioon: Von Krahli Teater, Nargen Opera ja Nargenfestival koostöös Eesti Kontserdi ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.

Toetajad: Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Avision, Cramo, SYS Print, Blackbox Production

Täname: Ivo Kõvamees, Merike Malberg, Anastassia Dratsova, Karoline Karlis, Raimond Rääk, Andrei Kissin, Black Box Studio, Margo Kõlar, Tanel Klesment

Esietendus 7. augustil 2015 Noblessneri valukojas (Tööstuse 48, Tallinn).

"Sünnisõnad" on Von Krahli Teatri, Nargen Opera ja Nargenfestivali koostöös valmiv muusikaline lavastus, millega dirigent Tõnu Kaljuste ja lavastaja Peeter Jalakas jätkavad Veljo Tormise muusikale põhinevate suurvormide tsüklit. Publiku mälestustesse ja Eesti kultuurilukku jäädavalt kirjutatud lavastuste "Eesti ballaadid" (2004), "Eesti naiste laulud" (2006) ja "Eesti meeste laulud" (2008) taustal on "Sünnisõnad" loodud just tsükli algusena, et märkida seeläbi müütilise ajaringi sulgumist.

"Sünnisõnad" liidab arhailised mõttemustrid tehnoloogilis-digitaalse ajaülese maailmakäsitlusega, sünteesides mütoloogiat ja futurismi, mille ideaalne tulemus on sakraalse tunnetuse lepitamine kaasaja uudsust idealiseeriva vaimuga. Lavastus jätab alles rustikaalse sisu, kuid riietab Tormise digitaalsetesse viigipükstesse ning laseb tal istuda veel leiutamata veesõidukisse.

Lavastus sõuab läbi Veljo Tormise teoste "Maailma loomine" Isuri eeposest, kantaat "Sünnisõnad", "Kalevala 17. runo", "Ütles Lembitu", Etüüd Juhan Viidinguga ja "Laevas lauldakse".

21. jaanuaril 2017 meie seast lahkunud armastatud helilooja Veljo Tormis on salvestanud enam kui tuhandeaastased regilaulud kunstmuusikateostesse, mille kaudu elab see eesti rahvapärimus edasi ning ulatub oma sünnimaa piiridest kaugemalegi. See oli Tormise missioon, hingevajadus ja elutöö – mitte unustada seda, millest on alguse saanud meie kultuur.

Etenduse toimumiskoht on Noblessneri valukoda. Kuna tegemist on endise tehasehoonega, on soovitatav riietuda soojalt ja vastavalt oludele. Parkimise võimalused Noblessneris ja selle ümbruses on piiratud – soovitatav on tulla jala, jalgratta, takso või mõne muu ühissõidukiga.

Vaata veel: